Szukając komfortowego i taniego w eksploatacji ogrzewania coraz częściej zastanawiamy się nad zastosowaniem pompy ciepła - absolutny hit ostatnich lat w Polsce.
Liczymy na to że pompa ciepła zapewni niskie koszty ogrzewania i będzie pracować niezawodnie przez kilkadziesiąt lat. Jest to w pełni uzasadnione, ponieważ ceny tradycyjnych paliw szybko się zmieniają i rosną. Uważa się, że 2/3 kosztów utrzymania budynku związane są z jego ogrzewaniem zimą. Stosując tanie w eksploatacji i ekologiczne źródło ciepła, takie jak pompy ciepła możemy zapewnić sobie niskie koszty jego ogrzewania przez nawet przez kilkadziesiąt lat. Nowoczesne pompy ciepła są niezawodnym, oszczędnym i przyjaznym środowisku źródłem ciepła o zapewnionej przyszłości. Na zachodzie Europy już 30% domów wyposażony jest w pompę ciepła. Również w Polsce (niezależnie od regionu) pompy ciepła z roku na rok zyskują coraz więcej posiadaczy.
Pompy ciepła dzielimy ze względu na dolne i górne źródło. Dolne źródło oznacza miejsce skąd dane urządzenie pobiera energię. Może to być powietrze, grunt czy też wody podziemne. Górne źródło natomiast to tzw. emitery ciepła, czyli punkty, do których oddawane jest zgromadzone ciepło, np. nawiewy, kaloryfery, czy ogrzewanie podłogowe.
Pompa ciepła jest niskotemperaturowym urządzeniem grzewczym , które wykorzystuje energię cieplną. która z kolei jest zawarta w ziemi, wodzie i powietrzu. W układzie zamkniętym pompy znajdują, w którym znajdują się elementy pompy. W środku tego układu znajdziemy krążący czynnik roboczy, który podlega ciągłym przemianom. Przemiany te następuję ze stanu ciekłego na gazowy i na odwrót, co sprawia, że możliwy jest przepływ energii cieplnej z tzw. “źródla dolnego” w stronę górnego.
Najlepszą pompą ciepła będzie taka, która będzie spełniała parametry techniczne oraz dostosowana do innych zastosowanych instalacji w domu. Szczególnie musimy uważać w przypadku wentylacji mechanicznej, czyli rekuperacji oraz w przypadku posiadania źródła ciepła z kominka.
Aby odpowiednio dobrać pompę ciepła musimy z pomocą specjalisty dokonać dokładnych wyliczeń zapotrzebowania na ciepło w każdym pomieszczeniu. Projekt powinien zawierać sposób ułożenia instalacji oraz jej długość, aby dobrać jak najlepszy sprzęt pod wyniki. Nie jest zalecane montowanie instalacji bez wcześniejszego projektu.
Wybór pompy ciepła to nie jest to dobry moment, w którym powinniśmy szukać oszczędności. Decydując się na pompę ciepła poleconą przez fachowca mamy gwarancję jakości oraz żywotności. Dotyczy to nie tylko materiałów, ale samego projektu i montażu oraz późnijszego serwisu urządzenia. Nie powinniśmy się interesować inną pompą ciepła niż ta, która została zalecona na podstawie projektu inżynierskiego. Gwarancję mamy wtedy częstwo zapewnioną na około 10 lat, więc warto wybrać taki materiał, który będzie odpowiednio służył przez wiele lat. W przeciwnym wypadku może być konieczne skucie posadzki, ścian i wprowadzenie poprawek, co może sporo kosztować.