Przy chłodzeniu wnętrza o naszym samopoczuciu decyduje jednocześnie kilka czynników, takich jak temperatura wnętrza, wilgotność, prędkość powietrza, jego zanieczyszczenie oraz ilość świeżego powietrza na danej przestrzeni.
W konkretnym, pojedynczym pomieszczeniu klimatyzacja może być realizowana za pomocą urządzeń indywidualnych, które zwykle schładzają pomieszczenie oraz usuwają z niego nadmiar wilgoci. Takie urządzenie doskonale zdaje egzamin w przypadku, gdy chcemy zapewnić sobie świeże, chłodne powietrze. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji o jego zakupie, warto poznać budowę i zasady działania popularnych systemów klimatyzacji.
Klimatyzator chłodząco-ogrzewający składa się z czterech podstawowych elementów: nagrzewnicy, parownika (czyli wymiennika ciepła odbierającego ciepło z pomieszczenia), sprężarki, skraplacza (stanowiącego wymiennik ciepła oddający ciepło do otoczenia) oraz zaworu rozprężnego (służącego do zmniejszenia ciśnienia czynnika chłodniczego poprzez rozprężenie).
W części chłodzącej klimatyzatora, w parowniku następuje odparowanie czynnika chłodniczego przy wykorzystaniu zysków ciepła z pomieszczenia. Następnie czynnik chłodniczy w postaci pary przepływa do sprężarki, gdzie w wyniku sprężania wzrasta jego ciśnienie oraz temperatura od 60 do 100 oC. Gorąca para jest następnie kierowana do skraplacza, w którym ochładza się i skrapla, a następnie już jako ciecz przepływa rurkami do zaworu rozprężnego. W tym miejscu temperatura i ciśnienie cieczy wyraźnie się zmniejszają. W dalszej drodze ciekły czynnik trafia do parownika i cały cykl powtarza się. Warto jednocześnie zauważyć, że dodatkową korzyścią dla naszego układu oddechowego, związaną z używaniem klimatyzatora jest czystsze powietrze, które zawdzięczamy wyposażeniu owego urządzenia w odpowiedni filtr.