Wentylacja mechaniczna (inaczej rekuperacja) to wymiana zużytego powietrza w pomieszczeniach. Wyciągane jest powietrze zanieczyszczone, czyli zużyte, a nawiewane świeże powietrze z zewnątrz. Dodatkowo nawiewane powietrze jest filtrowane.
Najczęściej wentylacja mechaniczna występuje z odzyskiem ciepła, w której centralnym elementem jest centrala wentylacyjna, zwana rekuperatorem. Sercem rekuperatora jest wymiennik ciepła, w którym dochodzi do przekazania energii między strumieniami powietrza wywiewanego i nawiewanego. Latem − chłodu, zimą − ciepła.
Dla kogo jest więc wentylacja mechaniczna?
Dla wszystkich, którzy chcą mieszkać w domu, w którym przez cały czas jest świeże powietrze i do tego oszczędzać na ogrzewaniu.
Co składa się na system wentylacji?
Rekuperacja to dwa główne elementy: rekuperator i instalacja (kanały wentylacyjne).
Obecnie na rynku do wyboru jest co najmniej kilka rodzajów kanałów wentylacyjnych:
- izolowane kanały stalowe, które są wykorzystywane już od wielu lat i sprawdzone
- przewody polietylenowe o średnicach od 64 do 90 mm; ich jakość jest można zróżnicowana: od najwyższej klasy szczelności do znacznie tańszych średniej i słabej jakości i wytrzymałości;
- systemy hybrydowe, czyli połączenie przewodów polietylenowych oraz skrzynek rozprężnych i kolektorów ze stali.
Inwestorzy wybierają zazwyczaj rekuperator przeciwprądowy mogący zapewnić najwyższe zyski energetyczne. To dobry trend, bo różnica w cenie w stosunku do udziału w całościowych kosztach budowy domu jest znikoma.
Należy pamiętać, że wentylacja jako zorganizowana wymiana powietrza powinna zachodzić ciągle i samoistnie. Tylko wówczas będzie skuteczna. W innym przypadku możemy spodziewać się złego samopoczucia, problemów z zawilgoceniem i zaparowanych powierzchni szklanych. W naszych domach możemy zastosować wentylację grawitacyjną - zależną od pogody lub postawić na jej odpowiednik mechaniczny - niezależną i w pełni sprawną.